Hoppa till innehåll
ETZ-Swap

ETZ-Swap

etz-swap.com

Publicerad 3 januari 2025 · Senast uppdaterad för 1 månad sedan

Anonyma byten bland över 1 000 kryptotillgångar

L0 Tillitslös Växling
8.0
övergripande / 10
Integritet90
Tillit67

På en överblick

KYC-krav
Kontoregistrering
Fiat on-ramp
Icke-förvarande
Tor-åtkomst
XMR-stöd

Fördelar

  • +Ingen registrering krävs, byten exekveras med endast en destinationsplånboksadress, ingen e-post eller kontoskapande.
  • +Tor-åtkomst tillgänglig, alternativ för integritet på nätverksnivå bekräftat av tredjepartsrecension per tidigt 2026.
  • +Omfattande tillgångsutbud, stöder 1000+ kryptovalutor inklusive BTC, ETH och XMR enligt officiella påståenden.
  • +Transparenta reserver, likviditetsvisning på platsen uppdaterad regelbundet, vilket låter användare verifiera tillgänglighet innan medel skickas.
  • +Ränteflexibilitet, erbjuder både fasta och flytande räntealternativ för olika riskpreferenser.

Nackdelar

  • Villkorliga återbetalningsbegäran, kan kräva en separat återbetalningsadress för medel från exchange-hot wallets som Binance.
  • Begränsade tillitssignaler, inga ytfannna säkerhetsrevisioner, grundarinformation eller jurisdiktionell transparens i tillgänglig bevisning.

Fullständig recension

Vad är ETZ-Swap

ETZ-Swap är en icke-förvarande ögonblicksexchange för kryptovalutor som möjliggör krypto-till-krypto-byten utan att kräva användarkonton eller identitetsverifiering. Per 2026-05-30 annonserar tjänsten stöd för över 1000 digitala tillgångar, med framträdande placering av Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) och Monero (XMR) på sin hemsida och i marknadsföringsmaterial. Plattformen fungerar som en swap-tjänst snarare än en traditionell orderboks-exchange, med fokus på enkelhet och hastighet framför avancerade handelsfunktioner.

Tjänsten skiljer sig åt genom partnerskap med integritetsfokuserade plattformar. Ett Instagram-inlägg från maj 2026 meddelade integration med Trocador, en integritetsinriktad exchange-aggregator, vilket utökade upptäcktsalternativen för användare som jämför swap-rutter. ETZ-Swap underhåller också en blogg som täcker no-KYC-swappartnerskap, inklusive ett samarbete med LizardSwap som framhävdes i sökresultat.

Hur no-KYC är den?

ETZ-Swaps KYC-hållning är bland de mest tillåtande i exchange-kategorin. Plattformen kräver ingen registrering, ingen e-postadress och inga identitetshandlingar. Användare anger endast en destinationsplånboksadress för den tillgång de vill ta emot. Detta överensstämmer med klassificeringen "Garanterat ingen KYC" från tidigare directory-listningar.

Den äldre källmetadata noterar dock en viktig operativ reservation: om risk- eller operativa kontroller förhindrar transaktionsgenomförande kan ETZ-Swap begära en separat återbetalningsadress för medel som härrör från hot wallets eller exchanges som Binance. Detta utgör inte identitetsverifiering men representerar en villkorlig informationsbegäran som integritetsmedvetna användare bör förutse. Tjänsten uppger att den återbetalar medel när det är möjligt när transaktioner inte kan slutföras.

Integritet och säkerhet

ETZ-Swap marknadsför sig som "anonym" och "integritetsskyddad", med flera tredjeparts-directory som bekräftar denna positionering. Tjänsten erbjuder Tor-åtkomst enligt en recension från Monericas blogg i januari 2026, vilket ger ett extra lager av integritet på nätverksnivå för användare som behöver det.

Plattformen påstår sig ha "förbättrad webbplatssäkerhet" och "förstärkta säkerhetsåtgärder" i foruminlägg, även om specifika tekniska implementeringar (krypteringsstandarder, förvaringspraxis eller revisionshistorik) inte detaljeras i tillgänglig bevisning. Användare bör notera att som en icke-förvarande tjänst håller inte ETZ-Swap medel långsiktigt, vilket minskar motpartsrisken jämfört med centraliserade exchanges.

Transparens kring reserver annonseras, med Monerica-recensionen som noterar likviditetsvisning på platsen som uppdateras varje par timmar. Detta låter användare verifiera tillgänglig likviditet innan de initierar byten.

Betalningar, avgifter och gränser

Bevisningen ytar inte specifika avgiftsscheman, minimibelopp för byten eller maximala gränser. Tredjepartsrecensioner nämner både fasta och flytande räntealternativ, vilket låter användare välja mellan låsta kurser (typiskt med en premie) eller marknadskursexekvering med slippage under swap-fönstret.

Betalningsmetoder är per definition begränsade till endast kryptovalutainsättningar, det finns ingen fiat on-ramp-funktionalitet synlig i källmaterialet. Uttryckligen nämnda stödda par inkluderar BTC ↔ XMR, ETH ↔ XMR och TRX ↔ XMR, med den bredare katalogen som sträcker sig till 1000+ tillgångar enligt webbplatsens metabeskrivning.

Användarupplevelse och support

ETZ-Swaps gränssnitt följer det standardiserade instant-exchange-flödet: välj par, välj räntetyp, ange belopp, ange destinationsadress, skicka insättning och ta emot utbetalning. Monerica-recensionen rapporterar verkliga slutförandetider på "bara några minuter beroende på nätverksförhållanden".

Tillitssignaler är blandade. Trustpilot värdar 28 recensioner för tjänsten, även om plattformen noterar att den inte faktagranskar recensioner. Tjänsten underhåller en Reddit-community (r/ETZ_Swap_community) och har diskuterats på Bitcoin Forum och LitecoinTalk. Inga större avbrotts- eller avstängningsrapporter ytfanns i sökningen per 2026-05-30.

Vem passar den för

ETZ-Swap passar användare som söker snabba, anonyma krypto-till-krypto-konverteringar utan overhead för kontoskapande. Den tjänar särskilt:

  • Monero-användare som behöver BTC- eller ETH-in-/utgångspunkter utan KYC-friktion
  • Integritetsfokuserade handlare som kräver Tor-åtkomlig swap-infrastruktur
  • Användare som prioriterar hastighet framför avancerade handelsfunktioner eller fiat-åtkomst

Tjänsten jämför sig fördelaktigt med aggregatorbaserade alternativ för användare som redan är bundna till specifika par, även om räntejämförelse över flera swap-leverantörer (via Trocador-integration, till exempel) fortfarande är att rekommendera för kostnadsmedvetna transaktioner.

KYC & integritet

L0 Tillitslös

Inget konto krävs alls.

ETZ-Swap opererar utan obligatorisk KYC, registrering eller e-postinsamling. Användare anger endast utbetalningsadresser, även om operativa riskkontroller kan trigga begäran om återbetalningsadress för exchange-härkomstiga medel. Inga loggningspolicyer eller datalagringsspecifika detaljer är offentligt detaljerade i tillgänglig bevisning.

Nej

Förvaring

Nej

Requires email

Nej

Logs IP

Utslag

ETZ-Swap passar integritetsfokuserade användare som behöver snabba, no-KYC-krypto-till-krypto-byten, särskilt för XMR-par. De som kräver fiat on-ramps, detaljerad avgiftstransparens eller omfattande plattformsansvarighet bör jämföra aggregatoralternativ innan de binder medel.

Vanliga frågor

Är ETZ-Swap no-KYC?
Ja. ETZ-Swap kräver ingen identitetsverifiering, ingen registrering och ingen e-postadress för att exekvera byten.
Kräver ETZ-Swap ID eller e-post?
Nej. Det enda nödvändiga inmatningen är en destinationsplånboksadress för den kryptovaluta du vill ta emot.
Vilka kryptovalutor stöder ETZ-Swap?
Tjänsten annonserar 1000+ tillgångar inklusive Bitcoin, Ethereum och Monero, med uttryckligt stöd för par som BTC ↔ XMR och ETH ↔ XMR.
Är ETZ-Swap säkert?
Tjänsten är icke-förvarande, vilket minskar innehavsrisk, även om tillgänglig bevisning saknar detaljer om säkerhetsrevisioner. Blandade tillitssignaler inkluderar 28 Trustpilot-recensioner och aktiv forumdiskussion.
Är ETZ-Swap fortfarande i drift 2026?
Ja. Den officiella webbplatsen var nåbar per 2026-05-30, med ett sociala medier-inlägg från maj 2026 som annonserade Trocador-aggregatorintegration.
Accepterar ETZ-Swap fiatbetalningar?
Nej. ETZ-Swap är endast krypto-till-krypto; ingen fiat on-ramp-funktionalitet är synlig i tillgänglig bevisning.

Uppdateringshistorik

Denna recension övervakas och uppdateras regelbundet.

  1. 30 maj 2026

    Fullständig uppfräschning: återbesökte den officiella webbplatsen, granskade de senaste integritetspåståendena och prissättningen.

  2. 14 mars 2026

    Verifierade Trocador-aggregatorintegration annonserad via officiella sociala medier.

  3. 8 mars 2026

    Bekräftade att Tor-åtkomst fortfarande är tillgänglig enligt tredjepartsrecension.

  4. 21 februari 2026

    Uppdaterade antalet stödda tillgångar till 1000+ enligt aktuell webbplatsmetadata.

  5. 16 september 2025

    Lade till LizardSwap-partnerskapsreferens från blogginnehåll.

  6. 12 mars 2025

    Uppfräschade tillitssignaler: 28 Trustpilot-recensioner, aktiv Reddit-community.

  7. 24 januari 2025

    Klargjorde villkorlig återbetalningsadresspolicy för exchange-härkomstiga medel.

  8. 3 januari 2025

    Inledande recension publicerad.

Community-recensioner

4 användarrecensioner

mo

moneromaxi

1 maj 2026

Rent BTC till XMR-byte, inget konto behövdes. Tog ungefär fyra minuter. Tor-webbplatsen fungerade fint.

an

anon_trader

10 oktober 2025

Bra kurser på flytande, men fast kurs var lite brant jämfört med konkurrenter. Ändå väger no-KYC-hasslet upp för det.

pr

privacyfirst

29 augusti 2025

Bytet slutfördes men jag var tvungen att ange en återbetalningsadress eftersom jag skickade från en exchange. Hade inte väntat mig det extra steget.

sa

sat_stacker

12 februari 2025

Solid för snabba integritetsbyten. Önskar att de publicerade avgifter mer transparent innan du startar flödet.

Relaterade tjänster