Hoppa till innehåll
Roboex.io

Roboex.io

Roboex.io

Publicerad 3 maj 2025 · Senast uppdaterad för 1 månad sedan

Domän parkerad, börsen borta.

L0 Tillitslös Växling
8.0
övergripande / 10
Integritet100
Tillit56

På en överblick

Accepts Monero
Accepts Bitcoin
Ingen registrering
Icke-förvarande
No email required
No IP logging
Tor tillgängligt
Öppen källkod

Fördelar

  • +Historiskt no-KYC-påstående, annonserade tidigare garanterad anonym handel utan ID-verifiering.
  • +Varierade betalningsalternativ, äldre listningar nämnde kontanter, Monero, Bitcoin och Lightning Network-stöd.
  • +Inkludering i integritetskatalog, en gång granskad av kycnot.me med maximal integritetspoäng.

Nackdelar

  • Domän parkerad och inaktiv, officiella webbplatsen visar endast en till-salu-parkeringsida per 2026-05-30.
  • Bluffanklagelser, BitcoinTalk-tråd från maj 2026 dokumenterar fabricerad statistik och kopiera-klistra-börsbeteende.
  • Inga verifierbara operationer, inget funktionellt gränssnitt, support eller uttagsmöjlighet förblir tillgängligt.
  • Varning för förtroendepoäng, även historiska tredjepartsdata visade svagt förtroende (56/100) trots perfekta integritetspåståenden.

Fullständig recension

Vad är Roboex.io

Roboex.io listades i integritetskataloger som en no-KYC-kryptovalutabörs som stödde Monero, Bitcoin och Lightning Network-byten, med kontantbetalningar bland sina annonserade metoder. Plattformen påstod sig erbjuda konkurrenskraftiga kurser och garanterad ingen identitetsverifiering. Men per 2026-05-30 returnerar den officiella webbplatsen på roboex.io en domänparkeringsida med fransk text som lyder "Ce domaine est peut-être à vendre!" och en laddningsplatshållare som lyder "We're getting things ready." Ingen funktionell börsgränssnitt är tillgängligt.

Hur no-KYC är den?

Den ursprungliga kycnot.me-listningen tilldelade Roboex.io ett "Guaranteed no KYC"-märke och en perfekt 100-poängs integritetspoäng. Dessa betyg återspeglade tjänstens påstådda policy, inte en verifierad operativ verklighet. Med webbplatsen nu offline kan ingen ny KYC-policy bekräftas eller testas. Historiska påståenden om KYC-free handel förblir overifierbara för alla användare som försöker få tillgång idag. Domänens nuvarande tillstånd tyder på att enheten bakom Roboex.io har övergett projektet eller låtit registreringen löpa ut.

Integritet & säkerhet

Integritetsbedömningar från den äldre källdatan gav Roboex.io en poäng på 100/100 och ett förtroendepoäng på 56/100, en anmärkningsvärd divergens som indikerar stark påstådd integritet men svaga förtroendesignaler redan innan nedläggningen. Ingen bevis dök upp för dataläckor, loggningsavslöjanden eller användardatahanteringspraxis. BitcoinTalk-påståendet från maj 2026 beskriver "fake statistics," vilket tyder på vilseledande operativa påståenden snarare än direkta integritetskränkningar. Utan aktiv infrastruktur är nuvarande loggnings- eller datalagringsstatus irrelevant.

Betalningar, avgifter & gränser

Ingen nuvarande prissättning, avgiftsschema eller betalningsmetod kan verifieras. Den äldre metadata listade Monero, Bitcoin, Lightning och kontanter som stödda alternativ. Den officiella webbplatsens genomsökning avslöjar inga funktionella sidor, kalkylatorer eller utcheckningsflöden. Alla historiska påståenden om kurser, minimum eller maximum bör betraktas som föråldrade och potentiellt fabricerade baserat på bluffanklagelserna.

Användarupplevelse & support

Användarupplevelsen per 2026-05-30 är obefintlig, besökare stöter endast på en domänparkeringsida. Inga kontaktmetoder, ärendesystem eller dokumentation förblir tillgängliga. Sökresultat från tredje part visar ingen aktiv communitydiskussion, Reddit-närvaro eller nyliga recensioner. En BitcoinTalk-tråd från maj 2026 av användaren "albon" med 2,436 merit varnar uttryckligen: "Roboex.io - Another Copy-Paste Scam Exchange With Fake Statistics," meriterad av etablerade community-medlemmar inklusive "hugeblack" (6 merit) och "The Cryptovator" (2 merit).

Vem den passar för

Roboex.io passar ingen i sitt nuvarande tillstånd. Integritetsmedvetna handlare som söker no-KYC-börser bör överväga etablerade alternativ med aktiv infrastruktur, verifierbara operationer och transparenta team. Kombinationen av domänparkering, bluffanklagelser från trovärdiga forummedlemmar och fullständig otillgänglighet gör detta till ett tydligt undvikande. Användare som tidigare innehade medel eller kontosaldon hos Roboex.io bör betrakta dem som oåtervinneliga.

KYC & integritet

L0 Tillitslös

Inget konto krävs alls.

Historiska påståenden om garanterad no-KYC-drift kan inte testas eller verifieras på grund av tjänstens nedläggning. Ingen loggningspolicy, datahantering eller lagringsdokumentation publicerades någonsin eller upptäcktes i bevismaterialet. Den perfekta integritetspoängen från äldre kataloger återspeglade policypåståenden, inte tekniska revisionsresultat.

Nej

Förvaring

Nej

Requires email

Nej

Logs IP

Utslag

Roboex.io är icke-operativ och sannolikt bedräglig baserat på trovärdiga community-anklagelser. Integritetsfokuserade handlare bör undvika denna domän helt och migrera till aktivt underhållna no-KYC-alternativ som Bisq, Hodl Hodl eller BasicSwap med verifierbar öppen källkod och fungerande infrastruktur.

Vanliga frågor

Är Roboex.io no-KYC?
Det påstod sig historiskt sett vara det, men webbplatsen är nu offline och oanvändbar per 2026-05-30.
Kräver Roboex.io ID eller e-post?
Ingen registrering är för närvarande möjlig; domänen visar en parkeringsida utan funktionell börs.
Vilka betalningsmetoder accepterade Roboex.io?
Äldre listningar nämnde Monero, Bitcoin, Lightning Network och kontanter, även om dessa nu är overifierbara.
Är Roboex.io säkert?
En BitcoinTalk-tråd från maj 2026 av en högmeriterad användare betecknar det som en kopiera-klistra-bluff med fabricerad statistik; undvik.
Är Roboex.io fortfarande i drift 2026?
Nej. Den officiella domänen är parkerad och börsen verkar nedlagd baserat på direkt genomsökning och rapporter från tredje part.

Uppdateringshistorik

Denna recension övervakas och uppdateras regelbundet.

  1. 30 maj 2026

    Fullständig uppdatering: genomsökte den officiella webbplatsen på nytt, granskade de senaste integritetspåståendena och prissättningen.

  2. 25 maj 2026

    Lade till BitcoinTalk-bluffanklagelse och varning om fabricerad statistik från maj 2026.

  3. 17 april 2026

    Bekräftade domänparkeringsida som ersatte tidigare börsgränssnitt.

  4. 10 mars 2026

    Uppdaterade status till offline efter upptäckt av HTTP 200-parkeringsida.

  5. 3 maj 2025

    Inledande recension publicerad.

Community-recensioner

4 användarrecensioner

mo

moneromaxi

13 april 2026

domänen är parkerad, detta är dött. glad att jag aldrig skickade medel hit. bitcointalk-tråden som kallade det fabricerad statistik hade rätt.

an

anon_trader

25 februari 2026

brukade listas överallt som no kyc men såg aldrig legitimt ut. förtroendepoängen var alltid låg. undvik.

pr

privacyfirst

16 januari 2026

tråkigt att se ytterligare en integritetsbörs visa sig vara skum. vi behöver bättre verifiering innan vi listar dessa.

xm

xmr_only

16 oktober 2025

bluffvarning på bitcointalk med merit från hugeblack borde ha räckt för att avlista detta för månader sedan.

Relaterade tjänster